• Demo Hotel Bodrum
GÖRKEMLİ BALKANLARDA 6 ÜLKE VE TARİHİN İZLERİ TÜRK HAVA YOLLARI İLE 7 GECE (SKP-PRN) GÖRKEMLİ BALKANLARDA 6 ÜLKE VE TARİHİN İZLERİ TÜRK HAVA YOLLARI İLE 7 GECE (SKP-PRN) GÖRKEMLİ BALKANLARDA 6 ÜLKE VE TARİHİN İZLERİ TÜRK HAVA YOLLARI İLE 7 GECE (SKP-PRN) GÖRKEMLİ BALKANLARDA 6 ÜLKE VE TARİHİN İZLERİ TÜRK HAVA YOLLARI İLE 7 GECE (SKP-PRN)
 EKSTRALAR DAHİL

GÖRKEMLİ BALKANLARDA 6 ÜLKE VE TARİHİN İZLERİ TÜRK HAVA YOLLARI...


  • 7 Gece 8 Gün
  • Oda Kahvaltı, Akşam Yemekleri
  • 4 Yıldızlı Otellerde Konaklama
  • Türk Hava Yolları ile
  • Son Koltuklar !
  • Son Koltuklar !
Balkanlar turunda Belgrad (Sırbistan), Dubrovnik (Hırvatistan), Saraybosna (Bosna-Hersek), Kotor (Karadağ), Tiran (Arnavutluk) ve Priştine (Kosova) gibi şehirleri keşfedin. Tarihi ve kültürel zenginliklerin, doğal güzelliklerin ve yerel lezzetlerin tadını çıkarın.

Balkanlar, zengin kültürel mirası, etkileyici doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla öne çıkan bir bölgedir. Balkanlar turu planlarken ziyaret edebileceğiniz bazı önemli ülkeler ve şehirler şunlardır:

Ziyaret Edilecek Ülkeler ve Şehirler

1. Sırbistan - Belgrad

   - Kalemegdan Kalesi, St. Sava Katedrali, Knez Mihailova Caddesi ve Skadarlija mahallesi.

2. Hırvatistan - Dubrovnik

   - Eski Şehir, Dubrovnik Kalesi, Stradun Caddesi ve Adriyatik Denizi manzarası.

3. Bosna-Hersek - Saraybosna

   - Başçarşı, Gazi Hüsrev Bey Camii, Latin Köprüsü ve Savaş Tüneli Müzesi.

4. Karadağ - Kotor

   - Kotor Eski Şehir, Kotor Kalesi, Perast ve Kotor Körfezi.

5. Arnavutluk - Tiran

   - Skanderbeg Meydanı, Ethem Bey Camii, Tiran Ulusal Tarih Müzesi ve Dajti Dağı Milli Parkı.

6. Kosova - Priştine

   - Kosova Ulusal Kütüphanesi, Emin Paşa Camii, Kosova Müzesi ve Germia Parkı.

Yapılacak Aktiviteler

- Tarih ve Kültür Turları: Yerel rehberler eşliğinde tarihi mekanları ve müzeleri keşfedin.

- Doğa Turları: Balkanlar'ın dağlarında yürüyüş yapın, göllerde ve nehirlerde tekne turlarına katılın.

- Yerel Lezzetler: Her ülkenin kendine özgü mutfağını deneyimleyin. Cevapi, börek, ajvar, moussaka gibi yerel yemekleri tadın.

- Gece Hayatı: Belgrad, Zagreb ve Sofya gibi şehirlerde canlı gece hayatının keyfini çıkarın.

Ulaşım ve Konaklama

- Ulaşım: Balkanlar'da otobüs, tren ve uçak ile kolayca seyahat edebilirsiniz. Araç kiralama da popüler bir seçenektir.

- Konaklama: Çeşitli bütçelere uygun oteller, hosteller ve Airbnb seçenekleri mevcuttur.

Önemli İpuçları

- Vize Durumu: Seyahat edeceğiniz ülkelerin vize gereksinimlerini önceden kontrol edin.

- Yerel Para Birimi: Her ülkenin para birimi farklı olabilir. Döviz bürolarını veya ATM'leri kullanarak yerel para birimine geçiş yapın.

- Dil: İngilizce genellikle turist bölgelerinde konuşulsa da, temel yerel ifadeleri öğrenmek faydalı olabilir.

Balkanlar turu, hem doğa severler hem de tarih ve kültür meraklıları için unutulmaz bir deneyim sunar. Çeşitli ülkeler arasındaki kısa mesafeler sayesinde birden fazla destinasyonu kolayca keşfedebilirsiniz.

TUR PROGRAMI

Broşür İndir
1. Gün: İstanbul – Üsküp – Matka Kanyonu – Kalkandelen – Manastır – Ohrid

İstanbul Havalimanı Dış Hatlar gidiş terminali Türk Hava Yolları kontuarı önünde uçuştan 3 saat önce buluşma. Bagaj, bilet ve pasaport işlemlerinin ardından Türk Havayolları’nın TK 1003 tarifeli seferi ile saat 07.25‘de Üsküp’e hareket. Yerel saat ile 07:50’de varışımızın ardından alanda bekleyen aracımız ile Matka Kanyonu’na doğru yola çıkıyoruz. Kanyon, tarih öncesi dönemden kalma mağaralarıyla ve birçok orta çağ manastırıyla ünlüdür. Makedonya’nın en popüler açık hava destinasyonlarından ve doğal güzelliklerinden olan Matka Kanyonu’nda verilecek fotoğraf molasının ardından Kalkandelen’e hareket ediyoruz. Kalkandelen’de bir mimari şaheser olan; 1438 yılında inşa edilmiş, 1833 yılında ise restore edilerek günümüzdeki halini almış olan tipik olarak seramik çini dekora sahip diğer Osmanlı camilerinden farklı olarak parlak çiçekli tablolara sahip Alaca Camii’ni ziyaret edeceğiz. Ziyaretimiz sonrası Gostivar yakınlarındaki Makedonya’nın en büyük milli parkı olan Mavrova Milli Parkı’nda çay – kahve molası vereceğiz. Molamızın ardından Manastır’a hareket ediyoruz. Manastır (Bitola) şehir turumuz esnasında görülecek yerler arasında Tarihi Türk Çarşısı, Bedesten, İshakiye Camii, şehir silüetinin en belirgin ögelerinden Yeni Camii ve ziyaretimiz esnasında duygusal anlar yaşayacağınız Mustafa Kemal Atatürk’ün mezun olduğu Manastır Askeri İdadisi ve Atatürk Müzesi göreceğimiz yerler arasında. Bölgede verilecek serbest zamanda öğle yemeğinizi alabilirsiniz. Molamızın ardından günümüzün son durağı olacak olan Ohrid’e hareket ediyoruz. Yüksek dağlar ve Ohrid Gölü arasında konumlanmış olan bu şehir tarihiyle olduğu kadar doğasıyla da ziyaretçilerini etkilemeye devam etmektedir. Ohrid’de yürüyerek gerçekleştireceğimiz panoramik şehir turumuzda eski şehrin üzerinde bir taç gibi durarak şehri selamlayan Çar Samuel Kalesi’ni, Aziz Sofya Kilisesi’ni, Kuzey Makedonya’da günümüze ulaşan tek Helenistik tiyatro olan Antik Tiyatro’yu, Bizans Dönemi eseri birçok kilise ve manastırı da göreceğiz. Turumuzun ardından otelimize transfer. Akşam yemeği ve geceleme otelde.



Konaklama: 4 Yıldızlı Otellerde Konaklama
2. Gün: Ohrid – St. Naum – Ohrid

Sabah otelimizde alınacak kahvaltının ardından, özel otobüslerimizle Ohrid Gölü & St.Naum turu için otelimizden hareket ediyoruz. Turumuzda ilk durağımız Ohrid Gölü. Ohrid Gölü, Kuzey Makedonya'nın en büyük ve en önemli doğal hazinelerinden biridir ve ülkenin güneybatısında yer almaktadır. Dünyanın en eski ve derin göllerinden biri olarak kabul edilen Ohrid Gölü, muhteşem berrak suları, çevresindeki doğal güzellikleri ve 200’den fazla endemik türün bulunduğu Dünya çapındaki eşsiz su ekosistemiyle ve zengin biyolojik çeşitliliğiyle ünlüdür. Göl çevresinde vereceğimiz molada eşsiz fotoğraflar çekme imkânı bulacaksınız. Turumuzun ardından benzersiz manzaralar eşliğinde yaklaşık 45 dakikalık yolculukla St. Naum’a varıyoruz. Varışımızın ardından bölgenin en önemli azizlerinden biri olan St. Naum Manastırı ve Kilisesi’ni ziyaret ediyoruz. Manastırın içinde yer alan tarihi kilise, freskler ve diğer dini yapılar, Orta Çağ döneminin sanat ve mimari anlayışını yansıtmaktadır. Turumuzun ardından otelimize transfer. Akşam yemeği ve geceleme otelde.



Konaklama: 4 Yıldızlı Otellerde Konaklama
3. Gün: Ohrid – Tiran – İşkodra

Sabah otelimizde alınacak kahvaltı ve odaların boşaltılmasının ardından Arnavutluk’un başkenti Tiran’a hareket ediyoruz. Panoramik Tiran şehir turumuzda, Ethem Bey Camii, Saat Kulesi, İskender Bey Anıtı ve Meydanı, görülecek yerler arasındadır. Verilecek serbest zamanın ardından rehberimizin belirteceği saatte İşkodra’ya hareket ediyoruz. Ohrid Gölü kıyısında Drin Nehri kenarında bulunan şehirde gerçekleştireceğimiz şehir turunda Ebu Bekir Camii, Rozafa Kalesi, Tito Meydanı, Beş Kahraman Anıtı görülecek yerler arasındadır. Ardından otelimize transfer ve serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelde.



Konaklama: 4 Yıldızlı Otellerde Konaklama
4. Gün: İşkodra – St. Stefan – Budva – Kotor – Trebinje

Sabah otelimizde alınacak kahvaltı ve odaların boşaltılmasının ardından Karadağ’a hareket ediyoruz. Sınıra varışımızla gümrük ve pasaport işlemlerinin ardından, zamanında bir balıkçı köyü olup ardından şehre dönüştürülmüş ve günümüzde yıllara değişmeden meydan okuyan St. Stefan’ı ve turkuaz renkli sahillerini panoramik olarak görebileceğimiz tepede bir mola veriyoruz. Ardından Adriyatik Denizi kıyısındaki sahil bölgesi, iyi korunmuş orta çağ duvarlı şehri, kumlu plajları ve hareketli gece hayatıyla tanınan Karadağ turizminin merkezi Budva’ya varıyoruz. Yürüyerek gerçekleştireceğimiz şehir turumuzda Eski Şehir Merkezi (Stari Grad) ve Budva Kalesi görülecek yerler arasındadır. Öğle yemeği için verilecek serbest zamanın ardından rehberimizin belirteceği saatte Kotor’a hareket ediyoruz. Kotor Körfezi'nin en derin kısmında konumlanmış şehir güzel mimarisi ve doğal ortamıyla tanınmaktadır. Burada Eski Şehir Merkezi olan Stari Grad’da yürüyerek şehir turumuzu gerçekleştirecek Kotor’u keşfedeceğiz. Kotor gezimizin ardından Bosna Hersek sınırına hareket edip, gümrük işlemlerinden sonra son durağımız Trebinje ya da çevresindeki konaklayacağımız otelimize transfer. Akşam yemeği ve geceleme otelde.



Konaklama: 4 Yıldızlı Otellerde Konaklama
5. Gün: Trebinje – Poçitel – Blagaj – Mostar – Saraybosna

Sabah otelimizde alınacak kahvaltı ve odaların boşaltılmasının ardından Bosna’nın tarihi şehirlerini keşfetmek üzere yola çıkıyoruz. Öncelikle yolumuzun üzerinde bulunan bütün tarihi dokusuyla korunan ve Türk Köyü olarak bilinen Poçitel’i ziyaret ederek 16.yy.’da Osmanlı Dönemi’nde yapılmış binaları ve Poçitel Kalesi’ni göreceğiz. Ardından sıradaki durağımız Blagaj olacak. Bu tarihi kasabada Buna Nehri kıyısında yer alan ve çevresi yüksek kayalıklarla çevrili olan Osmanlı Dönemi’nde bir derviş tekkesi olarak inşa edilmiş Blagaj Tekkesi’ni göreceğiz. Buna Nehri kıyısında verilecek serbest zamanda öğle yemeğinizi alabilirsiniz. Molanın ardından yapacağımız kısa bir yolculukla Mostar’a varacağız. Neretva Nehri çevresinde kurulmuş olan şehirde yürüyerek gerçekleştireceğimiz turumuzda ilk olarak Mostar Köprüsü’nü göreceğiz. Osmanlı mimarisinin bir şaheseri olan köprü şehrin simgesidir. 1992 yılının sonlarında gerçekleşen çatışmalarda yıkılmasına rağmen 2004 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin de büyük katkılarıyla yeniden inşa edilmiştir. Turumuzda Koski Mehmed Paşa Camii da görülecek yerler arasındadır. Turumuzun ardından Saraybosna’ya hareket ediyoruz. Bosna Hersek’in başkenti ve en büyük şehri olan Saraybosna Balkanlar özelinde de oldukça öneme sahip bir merkezdir. Şehir, batıda Roma Katolik, doğuda Doğu Ortodoks ve güneyde Osmanlı halklarının kavuşma noktasındadır. Tarih boyunca medeniyetler çatışmasının bir örneği olurken aynı zamanda çok kültürlülüğü ve hoşgörüsüyle barış için bir umut ışığıdır. Dini çeşitliliğiyle de tanınan şehirde Müslümanlar, farklı mezheplere mensup Hristiyanlar ve Yahudiler yüzyıllardır bir arada yaşamaktadır. Geniş tarihi çeşitliliğini mimarisine de yansıtmış olan şehirde kimi noktalar adeta bir Orta Avrupa şehrini andırırken, birkaç sokak ötedeki farklı bir noktasında Osmanlı veya Sovyet benzeri sosyalist modernizmin etkilerine rastlamak mümkündür. Merkeze varışımızın ardından yürüyüş ile gerçekleştireceğimiz şehir turumuzda Avusturya – Macaristan İmparatorluğu döneminde belediye olarak inşa edilen ancak günümüzde ulusal kütüphane olarak kullanılan Vijecnica (Merkez Kütüphane), şaşırtıcı hikayesiyle Inat Kuca, Bosna Nehri, Osmanlı Dönemi’nden günümüze ulaşmış Latin Köprüsü, 1. Dünya Savaşı’nın kıvılcımının ateşlendiği an olan Avusturya – Macaristan arşidükünün vurulduğu noktayı göreceğiz. Ardından Osmanlı Dönemi’nden kalma Arnavut kaldırımlı dar sokakları, geleneksel çarşısı, tarihi camileri ile ünlü, Saraybosna’nın tarihi merkezi olan Baş Çarşı’ya geçeceğiz. Bu bölgede bir kilisenin ya da sinagogun yanından geçerken aynı anda ezan sesini de duymanız mümkündür. Baş Çarşı Sebili ve Güvercin Meydanı, tarihi saat kulesi, Kutsal Kalp Katedrali, Osmanlı Dönemi’nden günümüze korunmuş tek Osmanlı hanı olan Morica Hanı, Baş Çarşı bölgesinde göreceğimiz yerler arasında almaktadır. Turumuzu 2. Dünya Savaşı’nda Saraybosna’yı özgürleştiren askeri ve sivil kayıplara adanmış Sönmeyen Alev’i (Vjecna Vatra) de görerek sonlandıracağız. Anıt, eski Yugoslavya bayrağının renklerinde (mavi, beyaz ve kırmızı) yazıların yazılı olduğu çinilerden oluşmaktadır ve içinde her zaman yanan açık alevin bulunduğu defne yapraklarından çelenk şeklinde bakır bir kap bulunmaktadır. Turumuzun ardından serbest zaman. Rehberimizin belirteceği vakitte otelimize transfer. Akşam yemeği ve geceleme otelde



Konaklama: 4 Yıldızlı Otellerde Konaklama
6. Gün: Saraybosna – Srebrenitsa – Belgrad

Sabah otelimizde alınacak kahvaltı ve odaların boşaltılmasının ardından Srebrenitsa’ya doğru yola çıkıyoruz. 1995 yılındaki Bosna Savaşı sırasında, BM korumasındaki statüsüne rağmen 8000’den fazla Bosna vatandaşının katledildiği ve toplu mezarlara koyulduğu yer olan Srebrenitsa günümüzde halen Bosna halkının kanayan yarası olmaya devam etmektedir. Esir kamplarını ve şehitliği ziyaret ettikten sonra Srebrenitsa’dan ayrılıyoruz. Sonraki durağımız Belgrad olacak. Belgrad’a varışımız ile panoramik şehir turumuza başlıyoruz. Panoramik şehir turumuz sırasında kentin günlük yaşamını, önemli binaları ve şehrin ortasında bilinçli bir şekilde bırakılan NATO tarafından bombalanmış içişleri bakanlığının binasını görüyoruz. Turumuzun devamında otobüsümüzden inerek yapacağımız yürüyüş turunda da Bayraklı Camisi, Belgrad Kalesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Saat Kulesi, Sokollu Mehmed Paşa Çeşmesi, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Zindan Kapı, Leopoldov Kapı, Stefan Lazarevic Anıtı, Nebojsa Kulesi, Kale Meydan, Saborna Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı, Terazi Meydanı ve Taş Meydan görülecek yerlerdir. Şehrin kalbi olarak sayılan Knez Mihajlova Caddesi'nde yapacağımız yürüyüş ile şehir turumuzu tamamlıyoruz. Burada rehberimizin bildireceği toplanma saatine kadar verilecek serbest zaman içerisinde alışveriş yapabilir, caddedeki kafelerin tadını çıkarabilirsiniz. Rehberimizin belirleyeceği saatte otelimize transfer. Akşam yemeği ve geceleme otelde. 



Konaklama: 4 Yıldızlı Otellerde Konaklama
7. Gün: Belgrad – Üsküp

Sabah otelimizde alınacak kahvaltı ve odaların boşaltılmasının ardından Üsküp’e hareket ediyoruz. Vardar Nehri Kıyısındaki bu şehir Osmanlı İmparatorluğu'nun etkisi altında kalmış olması sebebiyle birçok tarihi cami, çarşı ve hanlara ev sahipliği yapmaktadır. Varışımızla birlikte gerçekleştireceğimiz Üsküp şehir turumuzda, Mustafa Paşa Camii, İsa Bey Camii ve Kapan Han, Türk Çarşısı, Üsküp Şehir Parkı, Vardar Nehri üzerinde bulunan şehrin simgesi Taş Köprü ve Makedonya Meydanı görülecek yerler arasındadır. Makedonya Meydanı’nda rehberimizin belirteceği zamana dek serbest zaman. Ardından otelimize hareket. Akşam yemeği ve geceleme otelde.



Konaklama: 4 Yıldızlı Otellerde Konaklama
8. Gün: Üsküp –Prizren – Priştine – İstanbul

Sabah otelimizde alınacak kahvaltı ve odaların boşaltılmasının ardından yola çıkıp Kosova Cumhuriyeti’ne hareket ediyoruz. Gerçekleştirilecek gümrük ve pasaport işlemlerinin ardından Prizren’e varıyoruz. Yemyeşil Şar Dağları'nın yamaçlarına tutunan ve Lumbardh nehri tarafından bölünmüş şehirde gerçekleştireceğimiz turumuzda Sinan Paşa Camii, şehrin ana meydanı olan Şadervan, Prizren Hamamı, Bayraklı Camii ve Halveti Teke görülecek yerler arasındadır. Turumuzun ardından Avrupa’nın en genç başkenti Priştine’ye hareket ediyoruz. Germia Parkı, Kosova Ulusal Müzesi, Yaşar Paşa Camii, tarihi Saat Kulesi, 1. Kosova Savaşı’nda hayatını kaybetmiş 1. Murat’ın Türbesi göreceğimiz yerler arasında. Turumuzun ardından rehberimizin belirteceği saatte havalimanına transfer. Bagaj, bilet ve pasaport işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları’nın TK 1006 sefer sayılı uçuşu ile saat 20.20’de İstanbul’a hareket. Yerel saat ile 23.00’te İstanbul’a varış ve turumuzun sonu.

DAHİL OLANLAR:
• Türk Hava Yolları ile İstanbul – Üsküp // Priştine – İstanbul arası uçak bileti,
• Havalimanı Vergileri,
• Alan – otel – alan transferleri ve ülkeler arası transferler,
• 4* Otellerde 7 Gece – 8 Gün Yarım Pansiyon Konaklama (Sabah Kahvaltıları ve Akşam Yemekleri dahildir.)
• Otellerde alınacak Sabah Kahvaltısı ve Akşam Yemekleri
• Matka Kanyonu, Kalkandelen, Manastır, Ohrid, St. Naum, Tiran, İşkodra, Budva, Kotor, Trebinje, Poçitel, Blagaj, Mostar, Saraybosna, Srebrenitsa, Belgrad, Üsküp, Prizren, Priştine Turları
• Türkçe Rehberlik Hizmetleri

HARİÇ OLANLAR:
• Yurt Dışı Çıkış Harcı (150 TL)
• Programda belirtilmeyen gezi ve turlar,
• Müze ve Ören Yeri Girişleri,
• Öğle Yemekleri ve Kişisel Harcamalar,
• İsteğe Bağlı Rehber ve Şoför Bahşişleri
• Seyahat Sağlık Sigortası

EK BİLGİLER

Gezilecek Ülkeler: Makedonya – Arnavutluk – Karadağ – Bosna Hersek – Sırbistan – Kosova

AKTİVİTE DETAYLARI
AKTİVİTE KODU:
#ATLS003
LOKASYON:
Balkanlar
YEMEK:
Sabah Kahvaltısı, Akşam Yemekleri
ULAŞIM
Uçak    Otobüs   
İPTAL POLİTİKASI:
İptal ve iade şartları

TARİH VE FİYATLAR

YORUMLAR

İlk yorumu siz yapın